środa, 5 lutego 2014

Hospicjum im. św. Tomasza w Sosnowcu - wywiad

Zachęcamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego z Hospicjum Sosnowieckim. To właśnie dla nich m.in. będziemy zbierać pieniądze na tegorocznym finale Nie Zamykajcie Serc. 

Na początek kilka słów od Pań, które obecnie prowadzą hospicjum:

Cieszymy się baaardzo, że będziemy brać udział razem z siostrzanym hospicjum katowickim w tym Waszym artystycznym przedsięwzięciu. Największą korzyścią będą nie pieniądze zgromadzone przy tej okazji ale Wasza inicjatywa,  zaangażowanie, Wasz entuzjazm i to, że wkład w to przedsięwzięcie będą mieć młodzież, uczniowie i studenci, Ci którzy są architektami naszej przyszłości!



1. W jakich okolicznościach powstało Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza w Sosnowcu?

Z inicjatywy ks. proboszcza parafii św.Tomasza Ap. kilka osób w 1996r. utworzyło grupę nieformalną, która miała pierwotnie opiekować się tylko chorymi parafianami. W grupie znaleźli się lekarz i pielęgniarka, tak więc można było podjąć skuteczną pomoc, jakiej oczekiwali cierpiący chorzy w domach. Jednak w miarę upływu czasu zgłaszały się do nas z prośbą o objęcie opieką osoby mieszkające w innych częściach miasta. 

2. Co robicie na co dzień jako Hospicjum i jaka liczba ludzi jest objęta Waszą pomocą?

Jesteśmy hospicjum domowym tzn. zabezpieczamy opiekę nad nieuleczalnie chorymi w ich własnych domach. Dla takich osób zapewniamy stałą, intensywną opiekę medyczną, psychologiczną, duchową. Opiekę sprawuje cały zespół hospicyjny: lekarz, pielęgniarka i na życzenie chorego lub rodziny psycholog, kapelan, wolontariusz medyczny.  Liczba naszych podopiecznych stale rośnie. Na początku naszej działalności opiekowaliśmy się równocześnie kilkoma chorymi, teraz mamy stale pod opieką powyżej 100 chorych. Opieka domowa jest sprawowana nad osobami obłożnie chorymi. Chorzy w lepszym stanie, bardziej mobilni korzystają z pomocy w Poradni Medycyny Paliatywnej na miejscu w siedzibie.
     
3. Skąd Hospicjum pozyskuje środki na funkcjonowanie? 

Na działania stricte medyczne mamy podpisany kontrakt z NFZ, co prawda nigdy nie pokrywa on w całości kosztów związanych z opieką nad wszystkimi chorymi, ponieważ mamy permanentnie przekroczoną ilość chorych zakontraktowanych.
Jako stowarzyszeniem posiadającym status organizacji pożytku publicznego jesteśmy beneficjentami 1% odpisów podatkowych – to bardzo duży zastrzyk finansowy. Poza tym finansujemy naszą działalność z darowizn osób fizycznych, prawnych, organizujemy imprezy charytatywne, koncerty, festyny, zbiórki publiczne itp.

4. Ważną rolę w realizacji misji hospicjum odgrywają wolontariusze. Kim oni są? Jak do Was trafiają?

Działalność hospicyjna historycznie w Polsce, ale również w Sosnowcu, wywodzi się z działalności wolontarystycznej. Na początku wszystkie działania były podejmowane wyłącznie przez wolontariuszy medycznych i niemedycznych. Dopiero w miarę rozwoju, obejmowania coraz większej liczby chorych,  rozszerzania celów statutowych oraz prowadzenia szerokiego zakresu działań, stopniowo zmuszało Obecnie cieszymy się sporą grupą wolontariuszy zarówno tych, którzy włączają się do opieki nad chorymi, jak również tych, którzy włączają się w różne inne działania hospicyjne tzw. wolontariusze akcyjni. Do grupy wolontariuszy medycznych zaliczamy lekarzy-wolontariuszy, pielęgniarki-wolontariuszki oraz osoby innych profesji wspierające opiekę nad chorym. Aby pozyskiwać wolontariuszy prowadzimy akcje informacyjno-edukacyjne, współpracujemy z przedszkolami, szkołami, uczelniami. Każde wydarzenie hospicyjne realizowane jest przy dużym wsparciu ze strony wolontariuszy.      

5. Aktualnie priorytetowym zadaniem jest wybudowanie hospicjum stacjonarnego dla chorych wymagających całodobowej opieki. Na jakim etapie są  te prace? Na jaką pomoc w tym niezwykle ambitnym przedsięwzięciu oczekujecie?

Z 17-letniego doświadczenia wiemy, że w pewnych sytuacjach nasza opieka domowa nie jest wystarczająca. Wtedy gdy chory nie ma rodziny i najbliższych, którzy mogliby sprawować nad nim opiekę lub opieka rodziny jest już niewystarczająca, koniecznym staje się zapewnienie opieki całodobowej. Aktualnie w takich przypadkach kierujemy chorych do hospicjów stacjonarnych w sąsiednich miastach, tj. do Katowic i Jaworzna. Niestety tak duże miasto jakim jest Sosnowiec nie posiada takiej placówki.
Aktualnie trwają pracę, by przy udziale z Gminą  pozyskać środki unijne na powstanie hospicjum stacjonarnego. Placówka ta będzie obejmować poza oddziałem łóżkowym również dzienny ośrodek pobytu dla osób chorych oraz rehabilitację.
Nieodzownym jest zebranie wkładu własnego , wymaganego przy wszelkich dotacjach. Aktualnie prowadzimy różne akcje mające na celu zebranie wkładu własnego, m.in. organizujemy koncerty charytatywne, prowadzimy zbiórki publiczne i staramy się pozyskać jak najwięcej odpisów 1%.
Nie każdy jeszcze ma świadomość jak dużą siłę ma odpis 1%. Indywidualnie może wydawać się nam, że odpisanie kilku złotych nie wiele pomoże ale jeżeli każdy dokonałby tego odpisu, zebrana kwota byłaby pokaźna.

6. Jak zwykły człowiek mógłby pomóc hospicjum?

Propagując ideę opieki hospicyjnej tzn. zapewnienia osobom nieuleczalnie chorym profesjonalnej opieki medycznej oraz życzliwej obecności aż do końca.
Włączając się osobiście w różne akcje prowadzone przez hospicjum lub zainicjować samemu jakąś akcję charytatywną na rzecz Hospicjum.
Wspierając finansowo dobrowolnymi datkami lub choćby tylko przez odpisanie 1% wypracowanego podatku. 

7. Czy emeryt lub rencista również może dokonać odpisu 1%?

Oczywiście , że tak. Wielu emerytom czy rencistom wydaje się, że skoro są rozliczani przez ZUS to nie mogą już odliczyć 1%, a tak nie jest. Wystarczy przepisać rozliczenie otrzymane z ZUS-u na PIT i wpisać hospicyjny KRS 0000056797 aby Urząd Skarbowy przekazał 1% podatku na naszą rzecz.
W hospicjum pomagamy w wypełnianiu PIT-ów jeżeli ktoś ma z tym trudności.
Kiedyś nawet jedna z Sosnowieckich szkół prowadziła taką akcję odpisywania 1% na rzecz hospicjum pt. „Wypełnij Babci PIT”  aby w ten sposób uświadomić młodzieży , że ich dziadkowie również mogą włączyć się w budowę hospicjum poprzez odpisanie 1% , wystarczy tylko im pomóc.
  
8. Czy Hospicjum prowadzi również jakąś działalność pozamedyczną?

Prowadzimy szereg działań mających na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem ludzi nieuleczalnie chorych oraz w podeszłym wieku, poprzez włączenie się w krajowe kampanie społeczne : „Pola Nadziei” oraz „Hospicjum to też życie”.
Organizujemy spotkania w placówkach oświatowych, podczas których uwrażliwiamy dzieci i młodzież na potrzeby ludzi starszych, chorych. Zachęcamy młodzież do wolontariatu akcyjnego na rzecz hospicjum. Pokazujemy im w ten sposób, że warto zrobić coś dla drugiego człowieka zupełnie bezinteresownie i że może to dostarczyć wiele satysfakcji.

Możemy śmiało powiedzieć, że zasiane „ziarenko” wolontariatu zaczyna kiełkować. Zgłaszają się do nas młodzi ludzie , którzy w poprzedniej swojej szkole brali udział w akcjach na rzecz hospicjum i teraz do tych akcji chcą przekonać nauczycieli w swojej nowej szkole. To cieszy! Przykładem takiego „kiełkowania” są różnego rodzaju imprezy i koncerty organizowane przez samą młodzież, która przychodzi do nas i mówi nam, że organizują je właśnie na rzecz hospicjum. Takim pięknym przykładem jest również Państwa akcja.
Możemy pogratulować tak dojrzałej pro-społecznej postawy i życzyć aby ta wrażliwość na drugiego człowieka nigdy nie została przytłumiona przez współczesne realia życia.

Dziękujemy za rozmowę.

Więcej informacji o hospicjum: www.hospicjumsosnowiec.pl

1 komentarz:

  1. wszystko pięknie wygląda dopóki nie znajdziesz się w kolejce oczekujących na pomoc w owym 'hospicjum' i nie umrzesz czekając na zakwalifikowanie się do pomocy

    OdpowiedzUsuń