piątek, 14 lutego 2014

Hospicjum Domowe w Katowicach

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam działania kolejnego z Hospicjów dla których będziemy zbierać pieniądze na tegorocznym finale Nie Zamykajcie Serc.



HOSPICJUM DOMOWE w KATOWICACH
Katowice ul. Sienkiewicza 36
www.hospicjumkatowice.pl 

Hospicjum to drugi życzliwy człowiek na odległość wyciągniętej ręki. Podmiotem staje się chory a nie jego choroba, a najważniejszym celem uwolnienie Go od lęku i trwogi, poprzez stałe towarzyszenie, aż po kres jego życia. Najważniejszą cechą opieki hospicyjnej jest towarzyszenie, trwanie przy łóżku chorego, aż do końca.

Jak powstało Hospicjum Domowe w Katowicach…..
Założone w 1987 przez dr n. med. Marię Gross, mgr Beatę Puchalską i mgr Elżbietę Szeligę.  Z ich inicjatywy został zaproszony do Katowic ks. Eugeniusz Dutkiewicz - założyciel pierwszego hospicjum w Polsce, który przybliżał ideę hospicyjne. Tak powstała wspólnota bezinteresownie działających wolontariuszy medycznych i niemedycznych, służących powierzonym im w swej bezradności, terminalnie chorym. Na spotkaniach wolontariuszy odbywały się szkolenia z podstaw opieki i leczenia bólu. W 2010 nasze Hospicjum otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu może pozyskiwać środki pochodzące z 1% podatku.

Hospicjum dziś….
Obecnie nasz zespół wolontariuszy i pracowników liczy ponad 60 osób. Średnio miesięcznie wspieranych jest ok. 60 chorych wraz z ich rodzinami. Przyjmujemy  do opieki chorych, których z roku na rok przybywa, spotykamy się z rodzinami.
Uruchomiliśmy również Poradnię Medycyny Paliatywnej, gdzie 
mogą zgłaszać się pacjenci z chorobą nowotworową, których stan pozwala na przemieszczanie się i nie wymaga stałej opieki hospicyjnej w domu chorego.

Działania hospicjum…..
Hospicjum zaopatruje chorych w materiały opatrunkowe, sprzęt medyczny (łóżka, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, toalety przyłóżkowe, chodziki, wózki inwalidzkie,). Wspieramy także finansowo uboższych podopiecznych oraz dzieci osierocone przez naszych podopiecznych. Środki finansowe na kompleksową opiekę nad chorymi i ich rodzinami pochodzą z kontraktu z NFZ, jak również od darczyńców oraz odpisu z 1% podatku.
Wolontariat…. Być tylko dla chorego, być na każde życzenie, na każdy gest zbolałego ciała. Czyni się wszystko, co jest możliwe, ażeby zrozumieć chorego człowieka, być Mu pomocą i wsparciem. Próbuje się dociec, jakie są przyczyny cierpienia chorego. Dociec i w miarę możliwości usunąć lub przynajmniej złagodzić źródła cierpienia.

Działania wolontariuszy……
To zwykli ludzie, którzy nie są obojętni na los drugiej osoby. Zajmują się oni głównie trwaniem przy chorym i jego rodzinie, pomagają w zwykłych codziennych sprawach takich jak toaleta czy podanie posiłku, ale nie tylko. Niektórzy wolontariusze zajmują się pomocą w biurze, prowadzeniem naszej biblioteki, pomagają w prowadzeniu magazynu czy w czasie dyżurów,  podczas których chorzy przyjmowani są pod opiekę naszego Hospicjum. Jednak rąk do pracy cały czas brakuje, jesteśmy otwarci na ludzi dobrej woli, którzy chcą dołączyć do grona naszych wolontariuszy. Wolontariusze są cały czas szkoleni, aby jak najlepiej wykonywać swoją posługę przy chorym, często uczestniczą w konferencjach, a i w naszym gronie prowadzone są wykłady na tematy związane z ruchem hospicyjnym.

Plany na przyszłość….
Chorych cały czas przybywa, dlatego też potrzeby finansowe stale rosną. Aby stale doskonalić naszą posługę chcielibyśmy stworzyć ośrodek w nowej lokalizacji, gdzie, możliwe byłoby skupienie wszystkich działań w jednym miejscu (obecnie Poradnia i magazyn mieszczą się poza główną siedzibą) i poszerzanie możliwości opieki nad naszymi pacjentami i ich rodzinami.


HOSPICJUM DOMOWE w KATOWICACH
Katowice ul. Sienkiewicza 36
Przyjmowanie zgłoszeń do opieki domowej codziennie w godzinach 10.00 – 14.00
oraz w poniedziałki, środy, czwartki 16.30 – 18.30
w soboty 9.00 – 11.00
osobiście lub pod numerem telefonu:  32/ 251 70 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz